W 2006 roku, kiedy rozpoczęłam swoją przygodę z psimi sportami, wtedy z agility, z moim Kundelkiem Cerberem - wszyscy mówili mi, że mój pies ma coś w sobie z malinoisa. Ja nie wiedziałam wtedy co to maliniak, zaczęłam googlować i natknęłam się na stronę belgów i tak zaczęła się moja przygoda z tymi psami. Wpierw myślałam by wziąć malinoisa ponieważ wizualnie podobał był podobny do mojego kundla, a na zawodach kiedy je zobaczyłam to zakochałam się w ich niesamowitej ekspresji i tym wiecznym wpatrzeniem w człowieka.
Odkładałam jednak ten pomysł na rok później, bo chciałam być gotowa. Jednak pod koniec roku dostałam wiadomość, że jest do adopcji belg, ale odmiany groenendael i tak z maliniaków przeszłam na długowłose belgi. Wpierw miałam groenendaela i był naprawdę fajnym psem, ale w upał bardzo się przegrzewał, w niesamowitym tempie, dlatego jako 2 rozważałam już rudego belga.
Tak potem nadeszła era tervików i póki co jestem zatervikowana, jednakże wszystkie odmiany belgów mnie fascynują, dlatego nie jest powiedziane, że kiedyś nie będę miała belga innej odmiany.

Belgi to psy bardzo wszechstronne, bardzo aktywne, pracoholicy wręcz. Zawsze jest ich wszędzie pełno, chodzą za ludźmi jak cień. Bardzo szybko się uczą, dostosowują się do tego, co człowiek im zaoferuje z aktywności, chociaż mają też swoje ulubione aktywności. Psy te nadają się do wielu zadań i sportów takich jak agility, frisbee, dogtrekking, pasienie, ratownictwo, IPO, mondioring, duża ich część używana jest również do służb celnych lub do wojska i wielu innych.

Psy tej rasy są niesamowicie spostrzegawcze, bardzo wrażliwe na każde skinienie palca, są bardzo reaktywne i często szybciej działają niż myślą.
Są cudownymi stróżami swojego domu i posesji, zawsze w gotowości do działania.
Cżesto mówię, że belgi to nie są psy dla każdego, że są to psy dla koneserów rasy, ponieważ nie każdemu ich temperamenty odpowiadają. Trzeba je naprawdę pokochać miłością bezwarunkową, i kochać ich zarówno zalety jak i wady.
Belgi nie nadają się dla każdego, ponieważ potrzebują dużej ilości uwagi, dużej ilości ruchu oraz szkolenia, przynajmniej podstawowego. Przy belgu trzeba być niesamowicie konsekwentnym i stanowczym, a jednocześnie subtelnym i delikatnym, ponieważ mają wbrew pozorom wrażliwą naturę.
Belgi nienawidzą nudy i monotonii. Jeśli nie zapenwi się im odpowiedniej dziennej dawki aktywności, potrafią roznieść dom, być nadaktywne, pobudliwe, szczekliwe i po prostu niegrzeczne. Psy te potrzebują domu, który zna specyfikę rasy i będzie potrafił ukierunkować i dostosować swoje życie pod belga.